1. Rüzgar Enerjisi Müfredat Geliştirme Çalıştayı; müfredat, akreditasyon, eşleştirme, staj ve istihdam çalışmalarının paydaşlarla iş birliği içerisinde, sektörün beklentilerini en üst düzeyde karşılayacak şekilde geliştirilmesini amaçlayan RE-You Projesi kapsamında, sektör temsilcilerinin katılımıyla çevrim içi olarak 3 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirildi.
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Genel Sekreteri Tuna Güven “Yolumuz uzun ama ekip sağlam, bu noktaya gelmiş olmak çok önemli. Çok kıymetli bir insan kaynağı buluştu, bunlar hayal ettiğimiz konulardı. Adım adım gerçek olmaya başladı. Bu projede oluşturduğumuz müfredattan eğitim alan gençler, sektörde daha nitelikli olarak bizlere dönüş yapacaklar. Bizler de sektörün profesyonelleri olarak uzun yıllar bizim de çorbada tuzumuz oldu diye gururunu yaşayacağız” diyerek, proje dahilinde oluşturulacak müfredatın önemini vurguladı.
Ana başlıkları; operasyonel sektörler ve üreticiler için müfredat içeriğinin hazırlanması, mühendis ve teknisyen müfredatlarındaki benzerlikler ile farklılıklar olarak belirlenen çalıştayda metodolojiler ve kavramlar da ele alındı.
Çalıştaya Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Balıkesir Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi temsilcilerinin yanı sıra AKFEN Yenilenebilir Enerji, ENSİA, Enercon, Genba, Vega Enerji, Ülke Enerji, Borusan EnbW Enerji, TÜREB, Vestas, Nordex, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Enerjisa, Xgen Enerji, TWRE, Polat Enerji ve TRIO Composites temsilcileri katılım sağladı.