BloombergNEF’in raporuna göre, rüzgâr türbinlerinin küresel olarak devreye alınması 2021’de 99.2 GW’a ulaştı. Açık deniz rüzgâr ilaveleri yıllık yüzde 161 arttı.

BloombergNEF tarafından hazırlanan 2021 Küresel Rüzgâr Türbini Pazar Payları raporuna göre, rüzgâr endüstrisi 2021’de devreye alınan kapasite için yeni bir rekor daha kırdı ve toplam ilaveler iki yıl üst üste 100 GW’ın biraz altına düştü.

Rapor, geliştiricilerin 2021’de küresel olarak 99.2 GW’lık rüzgâr türbinlerini çevrimiçi hale getirdiğini ve önceki yıl devreye alınan 98.5 GW’ı geride bıraktığını ortaya koyuyor. Çoğunluğu karada olmak üzere (yüzde 83), yeni açık deniz türbini ilaveleri bir önceki yıla kıyasla yüzde 161’lik artış göstererek 16,8 GW’a yükseldi.

Vestas, dünya çapında 15.2 GW ekleyerek sıralamadaki en üst sırada görülürken, 12 GW ile Goldwind ikinci ve Siemens Gamesa da üçüncü sırada yer aldı.

BNEF, geçen yıl Çin’de devreye alınan 55,8 GW’lık yeni rüzgâr kapasitesi belirledi. Küresel Emtia enflasyonuna ve tedarik zinciri kaosuna rağmen, Çin’deki yıllık kurulumlar, 2020’de belirlenen rekordan sadece 2 GW geriydi. Çin’in açık deniz rüzgâr planları, geliştiricilerin yıllık üç kat artışla (yüzde 251) 14,2 GW açık deniz rüzgâr türbini kurmasını sağladı.

BNEF Rüzgâr Araştırmaları Başkanı Oliver Metcalfe, “Sektör, sübvansiyonlar söz konusu olduğunda neler yapabileceğini bir kez daha gösterdiğinden, Çin açık deniz rüzgâr pazarına hakim oldu” dedi. Metcalfe, açıklamasına şöyle devam etti: “2022’de Çin’de açık deniz kurulumları düşerken, diğer pazarlar boşluğu doldurmaya hazırlanıyor. Birleşik Krallık, bu yıl ilk kez 3 GW’tan fazla açık deniz rüzgârı eklerken, yeni pazar Tayvan’da da faaliyetler artacak.”

Rapora göre, ABD, 2021’de 13 GW ekleyerek yeni rüzgâr yapımı için ikinci en büyük pazar olmaya devam ediyor. Çin ile birlikte, geçen yıl yeni küresel rüzgâr kapasitesinin üçte ikisini oluşturdu. Vietnam, ilk kez ilk üç küresel rüzgâr pazarına girerek, 3,6 GW’lık kara ve kıyıya yakın rüzgâr santrallerini çevrimiçi hale getirdi.

BloombergNEF Kıdemli Analisti ve raporun başyazarı Isabelle Edwards, “Rüzgâr inşasında yeni bir dönem gerçekten başlıyor. 100 GW’a yakın ikinci bir yıl, endüstri için yeni bir statükoyu temsil ediyor” dedi. Hükümetlerin rüzgârı daha fazla inşa etmeyi hedefleyen net sıfır hedefleri kapsamında rüzgâr endüstrisinin sürdürülebilir büyüme sağlayabileceğinin kanıtladığını ifade eden Edwards şu açıklamayı yaptı:  “Politika, küresel rüzgâr pazarını yönlendirmede önemli bir rol oynamaya devam ediyor, çünkü geliştiriciler hala teklif edildikleri yerde tarife garantisi peşinde koşuyor. 2020’de Çin ve ABD’de karada bir rüzgâr patlaması gördük, geçen yıl ise odak Çin’in açık deniz pazarına ve Vietnam’a kaydı.”

Bu haber ve içerikle birlikte iletilen tüm görseller ve ekler, https://temizenerji.org/2022/03/25/ruzgar-endustrisi-2021de-992-gwlik-rekor-seviyeye-ulasti/#:~:text=BloombergNEF’in%20raporuna%20g%C3%B6re%2C%20r%C3%BCzg%C3%A2r,ilaveleri%20y%C4%B1ll%C4%B1k%20y%C3%BCzde%20161%20artt%C4%B1 adresinden alınmıştır. Bağlantıda verilen kişi ya da kuruma özel olup RE-You Projesi’ni uygulayan ve fonlayan kurumların ve bu kurumlar vasıtasıyla görevlendirilmiş kişilerin resmi görüşünü yansıtmaz.