Emine Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’nde girişimcilik, iş dünyası, profesyonel, akademi, enerjide örnek şirket, jüri özel ve ilham veren kadın kategorilerinin kazananlarına ödülleri takdim edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin en büyük projelerinde kadınların imzası olduğunu belirterek, “Enerji sektöründe bilinen algıları sizlerin desteğiyle ve katılımıyla değiştireceğiz. Eğer sizler de bunun bir parçası olursanız gelecek nesillere de enerji sektörünün yolunu açmış olacağız.” dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde bu yıl dördüncüsünü düzenlenen Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’nde bir konuşma yapan Dönmez, enerji sektörünün maddi yatırımlarla değil insan kaynağı yatırımlarıyla da Türkiye’de enerji çalışanı profilinin değişimine ön ayak olduğunu dile getirdi.

Son yıllarda enerji şirketlerinin her kademede daha fazla kadına yer verdiğini görmekten memnuniyet duyduğunu söyleyen Dönmez, “Bunu büyük bir gururla söylüyorum ki bizler enerji sektörü olarak büyük bir aileyiz. Bu ailede ne birimiz önde ne diğerimiz arkada, hepimiz yan yana, hepimiz omuz omuza, büyük ve güçlü Türkiye hedefine doğru yürüyoruz. Kadınlarımızın varlığıyla Türkiye’nin en büyük projelerine hep birlikte imza atıyoruz.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul’da Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni’ne katıldı. ( Murat Kula – Anadolu Ajansı )

Girişimciden bilim insanına Türkiye’nin enerji veren kadınları

Konuşmaların ardından “girişimcilik”, “iş dünyası”, “profesyonel”, “akademi”, “enerjide örnek şirket”, “jüri özel” ve “ilham veren kadın” kategorilerinin 2020 ve 2022 kazananlarına ödülleri verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Jüri Özel Ödülü 2020’yi kazanan Diyarbakır annelerinden Rahime Taş, Esmer Koç ve İmmihan Nilifırka ile 2022’nin kazananı TURKOVAC bilim ekibi kadın üyelerine ödüllerini takdim etti.

İlham Veren Kadın Ödülü 2020’nin kazananı dünyadaki “En İyi 10 Öğretmen” arasında gösterilen ve Samsun’da öğretmenlik yapan Nurten Akkuş ile 2022’nin kazananı olan Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda madalya alan kadın sporcular da ödüllerini Emine Erdoğan’dan aldı.

Akademi Ödülü 2020’yi İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Figen Kadırgan, 2022’yi ise Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Güneş aldı. Kadırgan ve Güneş, ödülünü Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Melik’ten aldı.

Profesyonel Ödülü 2020’yi Enerjisa Dağıtım Şirketleri’nden Hülya Erdener Akınç, 2022’yi Aras Elektrik Dağıtım AŞ’den Meryem Akpınar’ın oldu. Ödülleri FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özyeğin takdim etti.

İş Dünyası Ödülü 2020’nin sahibi Schmid Pekintaş Genel Müdür Yardımcısı Derya Kaya, 2022 ödülünün sahibi ise Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Kalyon PV İcra Kurulu Başkanı Kübra Kalyoncu Şeherli oldu. Ödülleri, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Azeri verdi.

Girişimcilik Ödülü 2020’yi Kastamonu’da arıcılık yapan Aysel Bakır, 2022’yi sebze meyve kurutma sektöründe girişimi bulunan Yasemin Korkut aldı. Bakır ve Korkut, ödülünü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’tan aldı.

Bu haber ve içerikle birlikte iletilen tüm görseller ve ekler, https://www.aa.com.tr/tr/gundem/turkiyeye-enerji-veren-kadinlar-odullerini-aldi/2546164 adresinden alınmıştır. Bağlantıda verilen kişi ya da kuruma özel olup RE-You Projesi’ni uygulayan ve fonlayan kurumların ve bu kurumlar vasıtasıyla görevlendirilmiş kişilerin resmi görüşünü yansıtmaz.