Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Asya Altyapı Yatırım Bankası’ndan 100 milyon dolar kredi temin etti. Alınan bu kredi enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinin finansmanında kullandırılacak. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasındaki öncü çalışmalarını, Türkiye’ye kazandırdıkları uluslararası kaynaklarla ve sürdürülebilir kalkınma projelerini destekleyerek devam ettirdiklerini bildirdi. 

AAYB Yatırım Operasyonlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Konstantin Limitovskiy ise kredinin tamamının yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinde kullandırılmasını beklediklerini bildirdi. 

Limitovskiy, “Bu, Türkiye’yi düşük karbonlu hedefine yaklaştıracak daha fazla rüzgâr ve güneş enerjisi yatırımı anlamına geliyor. Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası gibi finansal aracılarla çalışmak, Banka’nın kalkınma etkisini artırması için çok etkili bir yol. Bu finansman modeli, likidite sorunlarıyla karşılaşan ve AAYB’nin iklim finansmanı hedefleriyle doğrudan uyumlu olan daha küçük projelere fonları verimli bir şekilde yönlendirmemizi sağlıyor.” ifadelerini kullandı. 

https://temizenerji.org/2021/10/28/tskb-aldigi-100-milyon-dolarlik-krediyle-yenilenebilir-enerji-projelerini-finanse-edecek/